04.11.2024

Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej Unii Europejskiej

We wrześniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dostosowującej prawo polskie do przepisów Unii Europejskiej, w zakresie uproszczenia obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą swoją działalność w różnych państwach unijnych.

Projekt zakłada korzystanie ze zwolnienia z VAT w Polsce przez małe firmy mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Przewiduje, że Polska będzie obsługiwać sprawy polskich podatników, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z VAT w innym państwie UE. Jednocześnie Polska będzie potwierdzać kwalifikację do zwolnienia podatnikom, którzy posiadają siedzibę w innym państwie UE.

Obecnie, mała firma (w której wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 000 PLN) prowadząca działalność gospodarczą w innych państwach UE, w których nie posiada swojej siedziby zobowiązana jest do zarejestrowania się do celów VAT i wypełniania wszelkich obowiązków z nim związanych (składania deklaracji, czy rozliczania VAT) od każdej przeprowadzonej transakcji. Trzeba to robić w każdym unijnym państwie, w którym VAT był należny. Zwolnienie zarezerwowane jest wyłącznie dla firm krajowych. Dzięki wprowadzonym uproszczeniom małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach. Aby podatnik mógł skorzystać z omawianego zwolnienia powinien złożyć powiadomienie do właściwego swojej firmy urzędu skarbowego, informujące o chęci skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim Unii Europejskiej, innym niż Polska.

Ważne!

Chcąc skorzystać ze zwolnienia z VAT niezbędna będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.

Zmianie nie ulegnie kwota, która wyznacza granicę uprawniającą do korzystania ze zwolnienia. Nadal będzie to 200 000 PLN.

Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby swojej działalności będą obowiązani (poza limitem krajowym zwolnienia) do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego, który wynosi obecnie 100 000 EUR.

Projekt ma na celu również dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w zakresie miejsca świadczenia usług (dotyczy to m.in. wydarzeń kulturalno – artystycznych, sportowych, naukowych czy rozrywkowych). Nowe zasady będą dotyczyć np. sytuacji gdy obecność finalnego odbiorcy tego typ usług będzie wirtualna.

Rząd ponad to dodaje, że: „projekt wyłącza procedurę szczególną marży w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały nabyte ze stawką obniżoną VAT.”

Projektowane zmiany mają za zadanie odciążyć administracyjnie małe przedsiębiorstwa i spowodować, że te nie będą ponosić proporcjonalnie wyższych kosztów niż duże firmy.

 

Omówione nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.