22.10.2024

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej cz. II

Kontynuując temat zawieszania i wznawiania działalności gospodarczej, dziś szerzej o wznowieniu działalności gospodarczej.

Kiedy przedsiębiorca podejmuje decyzję o wznowieniu swojej działalności zobowiązany jest zgłosić tą informację do odpowiedniego organu ewidencyjnego. Może tego dokonać na trzy sposoby:

  • elektronicznie – poprzez zalogowanie się na stronie internetowej CEIDG, wypełnienie wniosku o zmianę wpisu i podpisanie go elektronicznym podpisem kwalifikowanym
  • osobiście – poprzez złożenie odpowiedniego formularza we właściwym urzędzie
  • listownie – wypełniony wniosek wysyłamy listem poleconym pamiętając, żeby był opatrzony własnoręcznym podpisem potwierdzonym notarialnie.

Wniosek o wznowienie działalności przedsiębiorca może złożyć przed , w dniu lub po planowanej dacie wznowienia. Należy pamiętać, że wznowienie skutkuje powstaniem obowiązków, jakie nakładają na przedsiębiorcę urząd skarbowy i ZUS.

Ważne!

Zgłoszenie do ZUS jest automatyczne wraz ze złożeniem wniosku CEIDG – 1. ZUS ponownie rejestruje przedsiębiorcę jako płatnika składek. Wznowienia nie trzeba również zgłaszać osobno do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca wraca do rozliczania podatków na takich samych zasadach jak przed okresem zawieszenia.

Jeśli dokumenty zostały poprawnie zgłoszone i zweryfikowane przez urząd wznowienie działalności następuje z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG.

Wznowienie działalności spółki cywilnej:

Spółkę cywilną wznawia się analogicznie jak przy zawieszeniu, w GUS – ie na druku RG – OP (należy dołączyć również informację o wspólnikach na druku RG – S.C.) i urzędzie skarbowym na druku NIP – 2. W CEIDG ten fakt zgłaszamy w kolejnym kroku po dopełnieniu formalności w dwóch powyższych urzędach. Pamiętajmy, że na dokumentach muszą widnieć podpisy wszystkich wspólników spółki.

Wznowienie działalności w spółce prawa handlowego:

Pierwszym krokiem do wznowienia działalności jest podjęcie uchwały w tej sprawie. Uchwałę o wznowieniu działalności spółki podejmują:

  • wspólnicy spółki osobowej (jawna, partnerska, komandytowa komandytowo-akcyjna)
  • zarząd spółki kapitałowej (spółka akcyjna, spółka z o. o.).

Następnie jest 7 dni na złożenie wniosku o podjęcie zawieszonej działalności, który należy złożyć razem z uchwałą zarządu lub wspólników w sprawie wznowienia. Złożenie wniosku odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Samo pismo należy skierować do właściwego sądu rejestracyjnego, pod który podlega nasza spółka. Wniosek powinien zostać podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania spółki. Wniosek o wznowienie nie podlega opłacie.

Po upływie maksymalnego okresu zawieszenia, tj. 24 miesięcy właściwy sąd automatycznie wznawia działalność w następnym dniu po tym okresie.

Ważne!

Wszystkie działania, które określane są mianem „automatycznie” warto osobiście monitorować i sprawdzać, żeby nie być niemile zaskoczonym, w przypadku niedopełnienia formalności, np. z powodu awarii systemu.

Jak widać zawieszenie, czy wznowienie działalności gospodarczej nie jest trudne. Mamy nadzieję, że nasze wpisy będą dla Was pomocne, w przypadku kiedy i Wy drodzy Przedsiębiorcy staniecie przed faktem zawieszenia, a następnie wznowienia swojej działalności gospodarczej.