01.10.2024

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej cz. I

Dziś pierwsza część dosyć szerokiego tematu jakim jest zawieszanie i wznawianie działalności gospodarczej – ZAWIESZENIE

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają możliwość jej zawieszenia na okres nie krótszy niż 30 dni. Z tego rozwiązania korzystają w przypadku, kiedy pojawiają się np. problemy finansowe, ale również problemy zdrowotne lub inne zdarzenia losowe. Powodem takich działań może być również sezonowa forma działalności np. zbiory owoców. Niezależnie od tego jaki jest powód decyzji o zawieszeniu nie musi ona oznaczać końca prowadzenia własnego biznesu. Jest to jedynie przerwa, po której można wrócić na rynek aktywnych przedsiębiorców.

Ważne!

Działalność gospodarczą wpisaną do CEiDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudniamy pracowników (chyba, że przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub rodzicielskim).

Jak zawiesić swoją działalność gospodarczą?

Chcąc sformalizować zawieszenie musimy dokonać zgłoszenia do CEIDG na formularzu CEIDG – 1. Taki wniosek możemy złożyć:

  • osobiście
  • przesłać listem poleconym (z własnoręcznym podpisem poświadczonym notarialnie)
  • lub w formie elektronicznej (podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym).

Ten wniosek zwolniony jest od opłat.

Zawieszenie spółki cywilnej:

Inne kroki należy podjąć w przypadku prowadzenia spółki cywilnej:

  • w pierwszym rzędzie zgłaszamy zawieszenie do GUS – u, do rejestru Regon (do 7 dni od zawieszenia spółki)
  • w kolejnym kroku zgłaszamy zawieszenie do właściwego urzędu skarbowego na formularzu NIP – 2 (do 7 dni od zawieszenia spółki)
  • w CEIDG należy potwierdzić zawieszenie, ale dopiero po dopełnieniu formalności w GUS – ie i urzędzie skarbowym

Ważne!

Żeby zawieszenie było skuteczne, wszystkie powyższe czynności muszą przeprowadzić wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

Pozostałe spółki wpisane do KRS:

  • spółkę prawa handlowego zawiesza się składając wniosek na formularzu KRS-Z62 do Krajowego Rejestru Sądowego
  • należy dołączyć uchwałę Zarządu o zawieszeniu
  • oraz oświadczenie Zarządu o tym, że spółka nie zatrudnia pracowników
  • wniosek podpisuje cały zarząd spółki
  • od wniosku o zawieszenie Sąd Rejestrowy nie pobiera żadnych opłat
  • Wspólnicy spółki prawa handlowego bezpośrednio w ZUS wyrejestrowują się jako płatnicy składek przy wykorzystaniu formularza ZUS ZWPA, a także dokonują wyrejestrowania z ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA.

Minimalny okres zawieszenia działalności to 30 dni, maksymalny zaś uzależniony jest od tego, w którym rejestrze figuruje nasza działalność. Jeśli wpisani jesteśmy do CEIDG nasze zawieszenie może być bezterminowe i może nawet skończyć się finalnym nie odwieszeniem naszej działalności. Inaczej jest w przypadku podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, dotyczy to spółek prawa handlowego, których obowiązuje maksymalnie 24 miesięczny okres zawieszenia. Po tym terminie, w przypadku braku podjętych działań decyzję z urzędu podejmuje właściwy sąd rejestrowy.

Zawieszenie działalności, a obowiązujące składki

Od dnia zawieszenia działalności ustaje obwiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, przy czym zawieszenie płatności składek zdrowotnych następuje po okresie co najmniej 1 miesiąca kalendarzowego.

Ważne!

W trakcie zawieszenia Przedsiębiorca nie może prowadzić działalności, osiągając z tego tytułu bieżących przychodów.

Zawieszenie działalności nie zwalnia przedsiębiorcy z uczestnictwa we wszelkich postępowaniach administracyjnych, sadowych czy podatkowych, które dotyczą jego firmy. Również nie zwalnia od prowadzenia księgowości, która jednak będzie zróżnicowana w zależności od jej rodzaju.

Podatki w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia przedsiębiorca zwolniony jest z wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli obowiązek zapłaty zaliczki powstał przed okresem zawieszenia w tym przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do jego zapłaty. Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia również z obowiązku złożenia rozliczenia rocznego nawet jeśli ten trwa cały rok podatkowy i nie został w nim osiągnięty żaden dochód. W okresie zawieszenia przedsiębiorca zwolniony jest z obowiązku składania deklaracji JPK_V7M i JPK_V7K, dotyczy to pełnych okresów rozliczeniowych.

Rejestr podatników VAT

Zawieszenie na co najmniej 6 miesięcy swojej działalności gospodarczej skutkuje wykreśleniem z rejestru podatników VAT. Wraz z końcem okresu zawieszenia następuje automatyczna, ponowna rejestracja.