12.03.2024

Wybór biura rachunkowego – zapewnij sobie spokój w prowadzeniu biznesu.

Przedsiębiorcy, rejestrujący nową firmę (ale również Ci, którzy funkcjonują od lat na rynku) muszą podejmować wiele ważnych i kluczowych decyzji związanych ze swoją firmą. Do jednej z ważniejszych należy ta o wyborze biura rachunkowego, z którym współpraca w dużej mierze zapewni prawidłowość funkcjonowania działalności, w zakresie finansowo – rachunkowym. Każda firma niezależnie od wielkości i branży w której działa musi pilnować m.in. prawidłowości i terminowości rozliczeń z Fiskusem i ZUS – em.  Współpraca z odpowiednio wykwalifikowanym zespołem daje przedsiębiorcy to co dla niego jest podstawą, czyli spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Nasz artykuł przybliży Państwu na co warto zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego, jakie podstawowe kryteria warto rozpatrzeć, żeby zapewnić sobie długofalową i satysfakcjonującą współpracę.

Jednym z podstawowych elementów przy omawianym wyborze są kwalifikacje i doświadczenie. Przed podjęciem decyzji warto zapytać o kwalifikacje zespołu oraz jakie jest jego doświadczenie w księgowości. Bardzo ważne w pracy księgowego jest rozeznanie w interpretacjach przepisów podatkowych czy konkretnych orzeczeniach sądowych, gdyż przepisy zmieniają się bardzo często i sama ich znajomość nie jest wystarczająca, choć i wiedza wymaga ciągłego aktualizowania, uczestnictwa w konferencjach, śledzenia prasy branżowej, czy portali tematycznych. Współpraca z doświadczonym biurem rachunkowym gwarantuje dostęp do szerokiego zakresu wsparcia z zakresu księgowości, kadr i płac.

Niemniej ważnym aspektem jest przejęcie przez biuro odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione przez swojego pracownika. Każde biuro powinno być chronione polisą OC, dzięki temu ewentualne szkody, w zakresie dodatkowych kosztów, np. naliczonych odsetek, czy domiarów pokrywane są poprzez wypłatę odszkodowania. Takie ubezpieczenie może zapewnić pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa każdego współpracującego z biurem klienta.

Równie wartościowe jest poznanie zdania innych klientów o danym biurze. Zapoznanie się się z opiniami czy referencjami może dostarczyć cennych informacji na temat zarówno jakości usług, jak również samej obsługi i profesjonalizmu zespołu.

Należy upewnić się, czy wybrane biuro ma doświadczenie w obsłudze podobnych do naszej branży, czy oferuje usługi, które Ty przedsiębiorco konkretnie potrzebujesz. Oczywiście ważnym aspektem jest cena za oferowane usługi. Dopytajmy więc co biuro oferuje w ramach abonamentu, a co proponuje jako usługi dodatkowe. Zawsze należy pamiętać przed podpisaniem o sczytaniu umowy i upewnieniu się, że są w niej zawarte zapisy dotyczące ochrony danych osobowych.

Możemy zapytać o narzędzia i technologię, z których korzysta biuro oraz sposób bieżącej komunikacji z klientem, co przekładać się będzie na płynność wymiany informacji.

 

Podsumowując:

Pomimo, że nie istnieje jeden, dający 100% pewność sprawdzony sposób znalezienia najlepszego biura rachunkowego, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, wtedy będziemy mieli pewność, że nasz wybór był w pełni przemyślany, co mocno uprawdopodobni jego trafność, owocując długoletnią współpracą partnerską z profesjonalnym biurem.