15.11.2024

Sztuczna inteligencja AI – szansa czy zagrożenie dla księgowych?

Naukowcy z Oxfordu wyliczyli, że do 2061 r. sztuczna inteligencja (AI) zdominuje rynek pracy. Kolejne dekady zajmie jej zastąpienie na polu zawodowym ludzi w pełni. Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie, czy szansa na usprawnienie i poprawienie efektywności zawodowej? Czy księgowi powinni obawiać się szybko nadchodzącej przyszłości, a wraz z nią nowych technologii? Co ciekawe, podczas przeprowadzanych w ostatnich latach, wielu ankiet w środowisku księgowych ponad połowa z nich, przy ostrożnym i w dalszym ciągu nieufnym podejściu, dostrzega w sztucznej inteligencji pomoc w usprawnieniu swojej pracy.

Przyjrzyjmy się dzisiaj bliżej temu budzącemu wiele emocji tematowi.

Automatyzacja w księgowości nie jest żadną nowością, już w latach 50 XX wieku po raz pierwszy został użyty komputer w Stanach Zjednoczonych do obliczenia listy płac w fabryce General Electric. W latach 70 tego samego wieku pojawił się pierwszy pakiet do księgowości, który znacząco odciążył ówczesnych księgowych od najbardziej czasochłonnych zadań. Współczesne programy i aplikacje księgowe wykorzystują na co dzień najnowsze technologie do jak największego odciążenia ludzi w pracy. Tak jak kiedyś arkusze Excela, tak dziś AI usprawnia pracę księgowym, umożliwiając im koncentrowanie się na bardziej złożonych zadaniach i strategicznych decyzjach.

Dzięki już wprowadzonym narzędziom programy m.in. błyskawicznie wczytują dane z faktur i raportów, eliminując przy oczywistym oszczędzaniu czasu, ryzyko popełniania błędów. Wykonują niektóre powtarzalne zadania, tu przykładem może być automatyczne księgowanie wyciągów bankowych. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest kategoryzowanie i analiza bardzo dużej ilości danych finansowych. AI wyłapuje i wskazuje błędy, dostrzega również schematy. Może również prognozować przyszłe koszty i sprzedaż, a nawet proponować optymalizacje budżetowe.

W niedalekiej przyszłości przewiduje się, że AI będzie w stanie przetwarzać dane podatkowe i elementy sprawozdawczości finansowej, odpowiadać na pytania, czy generować szczegółowe raporty.

Przy tym wszystkim nie wolno jednak zapominać, że sztuczna inteligencja jest tak mądra jak ludzie którzy ją tworzą i wprowadzają dane. Dlatego należy pamiętać, że jest tylko i wyłącznie narzędziem wspomagający, a nie zastępującym ludzką pracę, a najlepsze rezultaty mogą zostać osiągnięte przy współpracy ludzi ze sztuczną inteligencją.

A księgowi? Nadal pozostają niezastąpieni w nadzorowaniu, interpretacji danych oraz co najważniejsze w podejmowaniu decyzji bazując na swoim doświadczeniu i non – stop aktualizowanej wiedzy. Dalej profesjonalny osąd, kreatywność, analityczne myślenie, elastyczność, trafność interpretacji prawnej to kompetencje człowieka, odporne na wyparcie przez AI. Zawód księgowego nie zniknie z powodu rozpowszechniania AI, która mądrze wprowadzana i zarządzana stanowić będzie nieocenioną pomoc, a nie rodzaj zagrożenia. Zgodnie z tezą badaczy tych technologii:

„Sztuczna inteligencja jest tu by rozszerzać nasze możliwości, a nie nas zastępować”.