Samochód osobowy w firmie jednoosobowej – co warto wiedzieć!
Podróże służbowe, transporty zakupionych towarów czy dojazdy do kontrahentów sprawiają, że samochód staje się niezbędnym narzędziem dla przedsiębiorców, pomocnym w codziennym prowadzeniu firmy. Przed dokonaniem zakupu warto rozważyć różne opcje i cel jego użytkowania, bo inaczej wygląda sytuacja rozliczenia auta użytkowanego na potrzeby prywatne i służbowe, a inaczej wyłącznie w celach firmowych.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma wiele możliwości wprowadzenia i finansowania auta osobowego do swojej firmy. Dziś omówimy te najważniejsze, do których należą:
- Korzystanie z prywatnego auta
- Zakup samochodu: za gotówkę, na raty, korzystając z leasingu na firmę
- Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z prywatnego samochodu, zwłaszcza na początku prowadzenia firmy, kiedy zakup auta mógłby być za dużym obciążeniem finansowym. W takim wypadku samochodu nie wpisuje się do majątku firmy. Do grudnia 2018 r. był wymóg obowiązkowego prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego, czyli tzw. kilometrówki, który został zniesiony z początkiem 2019 r. Obecnie wszystkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu do celów (i tu należy wyraźnie podkreślić) związanych z prowadzeniem działalności przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów tylko w części, stanowiącej 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT. Do takich wydatków możemy zaliczyć: zakup paliwa, ubezpieczenia auta, opłaty parkingowe, przeglądy, naprawy oraz części zamienne pojazdu. Płatnicy VAT powyższe 20% wyliczają po ustaleniu podstawy, do której zaliczamy wartość netto poniesionych wydatków, powiększoną o nieodliczone 50% podatku VAT.
Czy jest możliwość 100% rozliczenia kosztów związanych z użytkowaniem prywatnego auta w firmie?
TAK. Jest możliwe rozliczenie kosztów i podatku VAT w 100% jednak dotyczy to przypadków, kiedy samochód prywatny wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych. Trzeba przy tym spełnić określone warunki, do których należą: prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT oraz zgłoszenie pojazdu poprzez złożenie deklaracji VAT – 26 we właściwym urzędzie skarbowym.
- Zakup samochodu za gotówkę to jednorazowo duży wydatek mający swoje plusy i minusy. Z jednej strony „zamrażamy” środki, które moglibyśmy przeznaczyć na rozwój firmy, z drugiej mamy możliwość zaliczenie operacji do kosztów uzyskania przychodów nie powodując zadłużenia firmy. Wydatek możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jednak należy pamiętać o dokładnym udokumentowaniu zakupu oraz wykazaniu, że auto jest nam niezbędne do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Możemy rozliczać 75% wydatków związanych z jego eksploatacją. Należy pamiętać, że auto o wartości przekraczającej 10 000 zł przedsiębiorca musi wprowadzić do ewidencji środków trwałych, jak również poddać je amortyzacji. Warto nadmienić, że w przypadku takiego wydatku nie może on zostać zaliczony jednorazowo do kosztów podatkowych. Zaliczenie rozłożone jest w czasie, w formie amortyzacji. Amortyzacja ta, to okres 5 lat dla nowego auta, w przypadku używanego jest to 2,5 roku.
Kupując samochód na firmę, za gotówkę od osoby prywatnej przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia VAT – u ponieważ zawierana jest umowa kupna – sprzedaży.
- Kupno samochodu na jednoosobową firmę można sfinansować również kredytem. Decydując się na ten sposób bardzo często wybierany jest kredyt samochodowy, który w zdecydowanej większości jest niżej oprocentowany od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Kredyt ten dotyczy konkretnego celu, więc nie musimy spełniać dodatkowych wymogów udowadniając, ile konkretnie przeznaczyliśmy na zakup auta. Zakup auta na raty umożliwia rozliczanie eksploatacji w postaci 75% wydatków, a comiesięczne odsetki stanowią koszt w momencie zapłaty raty kredytowej. Przedsiębiorca staje się współwłaścicielem razem z bankiem pojazdu, aż do zakończenia spłacania. Po zakończeniu okresu kredytowania przedsiębiorca staje się jedynym właścicielem pojazdu.
- Wielu małych przedsiębiorców zastanawia się, czy możliwy jest leasing na firmę jednoosobową. Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom, a proponowane rozwiązania okazują się być łatwiej dostępne niż kredyt bankowy, gdyż mogą z niego skorzystać firmy o krótkim stażu, czy też niewielką zdolnością kredytową. W tym przypadku przedsiębiorca niejako wypożycza auto, a właścicielem jest wyłącznie leasingodawca. Leasing operacyjny, najbardziej popularny wśród przedsiębiorców, umożliwia zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów całości raty (czyli części kapitałowej i odsetkowej). Korzystający może również odliczać naliczony VAT w wysokości 50% lub 100% – jeśli pojazd używany jest wyłącznie do celów firmowych. Po zakończeniu okresu leasingu przedsiębiorca może wykupić samochód jako osoba prowadząca działalność lub jako osoba prywatna, przy czym musi pamiętać, że przy ewentualnej sprzedaży będzie musiał uiścić podatek dochodowy oraz VAT, tak jak w przypadku każdego z pojazdów, będących własnością firmy.
Zatem czy warto kupić samochód na firmę? Czy jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż korzystanie z prywatnego auta?
TAK. Zakup auta jest korzystniejszy przede wszystkim pod względem podatkowym. Uzyskujemy znaczny zwrot wydatków, choć nie należy zapominać, że zakup samochodu firmowego wiąże się z licznymi formalnościami, jak rozliczenie kosztów nabycia auta oraz jego bieżącą eksploatację. Bez względu na formę finansowania pojazdu zawsze należy mieć na uwadze obowiązujący limit 150 000 zł powyżej którego odpis amortyzacyjny albo rata leasingowa nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Reasumując posiadanie samochodu osobowego na firmę jest bardzo wygodnym i pożytecznym sposobem na prowadzenie działalności i rozliczanie kosztów jego użytkowania. Każda forma wprowadzenia auta do jednoosobowej działalności ma swoje plusy i minusy. Warto więc przed zakupem indywidualnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości biorąc pod uwagę aspekty finansowe i podatkowe.
Decyzja jak zawsze należy do Ciebie Przedsiębiorco!