Jak założyć własny biznes? Krok po kroku wyprowadzamy z mroku
Dzięki internetowi założenie firmy jest teraz dużo prostsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź, co musisz zrobić, aby Twój biznes ruszył z kopyta!
Zakładanie firmy – od czego zacząć?
Zakładanie firmy zaczynamy od zalogowania się do Konta Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl i wypełnienia na niej formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), Jest on dostępny jest w portalu biznes.gov.pl (to tzw. Konto Przedsiębiorcy). Aby poprawnie złożyć wniosek, po zakończeniu pracy z kreatorem, wniosek musisz podpisać. Aby to zrobić mamy do wyboru:
- opatrzenie formularza podpisem elektronicznym, jeśli taki posiadasz,
- wydrukowanie, podpisanie ręczne i złożenie w wybranym Urzędzie Miasta/Gminy,
- wyrobienie Profilu Zaufanego i podpisanie nim formularza.
My zdecydowanie polecamy ostatnią z propozycji jako najwygodniejszą i najszybszą do założenia. Profil Zaufany musisz potwierdzić osobiście w „punkcie potwierdzenia” (to zazwyczaj najbliższy Urząd Skarbowy), aby później móc wielokrotnie wysyłać i aktualizować wszystkie dostępne formularze bez wychodzenia z domu – to bardzo wygodne! Profil zaufany zakłada się na platformie ePUAP : http://epuap.gov.pl. Sprawdź też, czy Twój bank umożliwia Ci założenie Profilu Zaufanego bez wychodzenia z domu. Podpisujesz go wówczas SMS-em lub aplikacją (tak jak autoryzujesz przelewy) – i problem z głowy.
W przyszłości tym samym formularzem zgłasza się wszelkie zmiany danych w ciągu 7 dni. Uwaga! Jeżeli rejestrując firmę nie posiadasz jeszcze NIP-u, to po jego otrzymaniu nie musisz aktualizować danych w systemie CEIDG, bo pojawia się on tam automatycznie.
We wniosku CEIDG musisz podać m.in. czym będzie się zajmowała Twoja firma np. branża reklamowa, gastronomiczna itp. Cała zabawa polega na tym, aby na podanej liście odnaleźć swoją działalność i następnie użyć w formularzu CEIDG przypisanego do niej kodu (cztery liczby i litera). To proste – do każdej pozycji udostępnione zostało wyjaśnienie wskazujące jaka działalność mieści się w jej ramach, a jaka już nie.
Dobra rada: wybierz wszystkie działalności, o jakie możesz siebie podejrzewać w przyszłości i podaj je w formularzu CEIDG, bo potem trzeba wpis aktualizować, a po co nam niepotrzebnie się męczyć? Musisz jednak zmieścić się w limicie 10 kodów, które podaje się do rejestru. Powinieneś również wybrać „przeważający rodzaj działalności” i wpisać go do formularza CEIDG na pierwszej pozycji. W praktyce należy dokonać wyboru działalności, która – jak Ci się wydaje – powinna generować największe zyski.
Wypełniając formularz wybierasz również formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Wprawdzie większość przedsiębiorców pozostaje przy skali podatkowej, to warto poznać wszystkie formy opodatkowania działalności gospodarczej – o tym nasz inny wpis.
Biuro rachunkowe a księgowość internetowa
W formularzu CEIDG musisz też wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową Twojej nowej firmy. Jeśli nie wiesz jeszcze w momencie wypełniania wniosku, z jakim biurem księgowym będziemy współpracować, to wybierz opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a później wpis aktualizuj (podając dane biura księgowego).
W praktyce masz do wyboru jedną z dwóch opcji: księgową z krwi i kości lub księgowość internetową. Tradycyjne biuro księgowe przyda się jeśli nie chcesz się zajmować osobiście trudną księgowością, papierologią, urzędami, terminami i galopującym przepisowym rodeo. Jeśli dodatkowo Twoja firma to spółka, będziesz prowadził inwestycje albo zatrudniał pracownika (prawo pracy i rozliczenia wynagrodzeń to osobna działka i prowadzenie księgowości w takich przypadkach jest trudniejsze) – to zdecydowanie polecamy doświadczony zespół profesjonalistów. Warto wybierać księgowych i doradców z wieloletnim doświadczeniem na rynku, żeby ich kompetencje zweryfikował rynek – zawsze warto sprawdzać opinie klientów biur rachunkowych, certyfikaty i aktualne szkolenia. Przy wyborze kieruj się także tym, czy biura oferują tylko księgowość, czy może szerszy zakres wsparcia – doradztwo podatkowe, prawne. Wtedy masz pewność, że zawsze otrzymasz profesjonalne doradztwo. Taki doświadczony zespół pomoże zazwyczaj założyć działalność gospodarczą, czy w wyborze najlepszej dla Ciebie firmy opodatkowania i to za darmo, jeśli zdecydujesz się na ich usługi księgowe. Na wszystkie takie bonusy możesz liczyć w Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Niestety, mamy przykrą wiadomość – pełny wymiar składek na ZUS jest dosyć dużą kwotą – szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy, który jeszcze nie notuje przychodów. Na szczęście istnieje szereg ulg, które pomniejszają wysokość opłacanych składek w początkowym okresie prowadzenia firmy – tzw. ulga na start i mały ZUS.
Do ZUS-u składamy jeden z dwóch podstawowych dokumentów:
- ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej:
- jak chce się skorzystać z „ulgi na start” LUB
- jak jest się jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę z wynagrodzeniem powyżej minimalnej pensji krajowej.
- ZUA – rejestracja do wszystkich składek:
- w pozostałych sytuacjach (w tym również rejestracja do „małego ZUS-u”).
- jeśli chcesz zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to wypełnij także formularz ZCNA.
Wszystkie te druki wypełniasz w momencie zakładania działalności, jako fragment formularza CEIDG. Jeśli tego nie zrobisz, to masz 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na dostarczenie do ZUS-u dokumentów ZUA lub ZZA na ich papierowych formularzach (możliwa jest również wysyłka pocztowa – tylko użyj przesyłki poleconej, a dowód nadania załącz do kserokopii dokumentu – papierologii musi stać się zadość).
Urząd Skarbowy – jeśli chcesz być VAT-owcem
Musisz zdecydować, czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT. Jeśli tak, to składasz dokument o nazwie VAT-R. Podobnie jak dokumenty do ZUS, tak samo VAT-R możesz wypełnić wraz z wnioskiem CEIDG lub w wersji papierowej, którą należy zanieść lub wysłać do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności.
Trzeba wiedzieć, że VAT jest to podatek od dóbr i usług i jest tak skonstruowany, że obciąża klienta, a firma jedynie go przekazuje na konto skarbówki. Komu opłaca się być VAT-owcem? Najprościej mówiąc tym, którzy do prowadzenia działalności sami muszą kupować z VAT-em (np. materiały lub usługi). Aby podjąć decyzję najlepiej zwrócić się do doświadczonych księgowych, które ” zęby zjadły ” na tysiącach firm i przypadkach, znają od podszewki system podatkowy i szybko wyliczą co się komu opłaca – z pewnością nikt lepiej w tej sprawie nie doradzi.
Pamiętaj! Po wprowadzeniu split payment, posiadanie rachunku firmowego w banku jest konieczne. Po założeniu firmowego konta bankowego należy koniecznie poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.
I już! wypełniając to wszystko zostajemy Przedsiębiorcami! NIe jest to tak bardzo skomplikowane jak się wydaje, ale jeśli nie jesteś czegoś pewny – np. jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie korzystna, czy zostawać VATowcem, czy należy Ci się ulga w ZUSie – skorzystaj z porady doświadczonego księgowego. Po co błądzić, skoro rozwiązanie czeka tuż za rogiem? Powodzenia!