18.05.2023

VAT kwartalny – jakie ma korzyści?

Korzyści, jakie jako Przedsiębiorca możesz osiągnąć stosując kwartalne rozliczanie VAT, zdecydowanie zachęcają do wyboru tej metody rozliczania. Dlaczego warto wziąć go pod uwagę?

Jednym z plusów składania kwartalnego VATu jest fakt, że faktury kosztowe, od których możesz odliczyć podatek VAT, można rozliczać w kwartale, w którym faktura została otrzymana lub w jednym z dwóch następnych.

Kwartalne rozliczanie VAT a metoda kasowa

Metoda kasowa polega na tym, że VAT należny, naliczony przy sprzedaży, wykazuje się dopiero w części deklaracyjnej pliku JPK_V7K za okres, kiedy otrzymałeś płatność od kontrahenta za daną fakturę (wyjątkiem jest sprzedaż na rzecz podmiotów niebędących czynnymi podatnikami VAT, tu obowiązek podatkowy powstaje bowiem nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Z kolei podatek VAT naliczony (od zakupów) można w takiej sytuacji odliczyć również w okresie, kiedy zobowiązanie to zostało opłacone.

Jak przejść na kwartalne rozliczanie VAT?

Przedsiębiorca chcący wybrać kwartalne rozliczanie VAT, musi zawiadomić o tym urząd skarbowy formularzem VAT-R w określonym terminie. Nowe firmy VAT-R, mający na celu rejestrację podmiotu jako czynnego podatnika VAT, muszą złożyć do urzędu skarbowego przed wykonaniem pierwszej sprzedaży. Pamiętaj jednak, że rejestrując się do VAT możesz wybrać tylko miesięczny sposób rozliczania VAT. Zmiana na kwartalne rozliczanie VAT będzie możliwa dopiero po upływie 12 miesięcy od rejestracji.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się miesięcznie i chcą zmienić rozliczenie VAT na kwartalne, muszą złożyć aktualizujący formularz VAT-R najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który chcą rozliczyć się kwartalnie, czyli:

  • 25 lutego – termin zgłoszenia chęci rozliczenia za I kwartał,
  • 25 maja – termin na II kwartał,
  • 25 sierpnia – termin na III kwartał,
  • 25 listopada – termin na IV kwartał.

Zastanawiasz się nad kwartalnym VATem? nie masz pewności czy będzie to dla Ciebie wygodniejsze i opłacalne? Zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola jest do Twojej dyspozycji, z pewnością odpowie kompetentnie i prosto na każde Twoje pytanie i doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Akceptuję politykę prywatności.