Oczywiście, tak. Jesteśmy w stanie sprawnie przenieść dane do naszego oprogramowania, także w odniesieniu do poprzednich okresów sprawozdawczych, których Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola nie obsługiwała. Zrobimy wszystko by pomóc swojemu Klientowi. Prawie wszystko:)
Tak, Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzeniem księgowości, w tym reprezentowanie swoich klientów przed Urzędem Skarbowym i ZUS. Z nami Przedsiębiorca nie musi zamartwiać się i stresować urzędami.
Tak, pliki JPK będą generowane i przekazywane do urzędów cyklicznie lub na ich żądanie, w zależności od charakteru pliku JPK: JPK_VAT cyklicznie co miesiąc, a na żądanie urzędu również JPK_PKPIR, JPK_EWP i JPK_KR. Wszystko to należy do standardowych obowiązków Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola wobec swoich Klientów tak, by Przedsiębiorca nie musiał zajmować się takimi formalnościami.
To proste, skanujemy i przesyłamy na maila. Zapraszamy też do naszej kancelarii, gdzie można osobiście przejrzeć dokumentację. Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola stanie na głowie, żeby pomóc swojemu Klientowi!
W przypadku zwykłej księgowości internetowej Przedsiębiorca musi wiedzieć i wykonywać wszystko samodzielnie, a więc :
My działamy kompleksowo – naszym naczelnym zadaniem jest odciążenie Przedsiębiorcy od tych przykrych formalności. Naszym Klientom oferujemy nie tylko doradztwo rachunkowo-finansowe, wiedzę i doświadczenie, ale również pomoc w analizowaniu obecnej sytuacji firmy. Oferujemy analizę wskaźników biznesowych oraz doradzamy skuteczne metody zarządzania finansowego firmą, których wymierne rezultaty są szybko osiągalne, a Klient mógł skupić się wyłącznie na prowadzeniu swoich biznesów.
Oczywiście. Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola pomaga na każdym etapie kontroli. Jesteśmy na miejscu, służymy pomocą i radą, aby ewentualna kontrola przebiegła szybko i sprawnie. Nasza kancelaria zawsze działa na rzecz Klienta – oprócz funkcji reprezentującej przed Urzędami, wspieramy swoich Klientów zarówno w prowadzeniu jak i rozwoju firmy. Działamy na rzecz spokoju prowadzenia biznesu.
Tak. Złożony w urzędzie skarbowym formularz UPL-1 upoważnia naszych wybranych pracowników do przesłania w imieniu Przedsiębiorcy bezpośrednio do urzędu odpowiednich deklaracji. Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola wysyła również na podstawie pełnomocnictwa ZUS – PEL odpowiednie deklaracje do ZUS. Często zdarza się, że zakres upoważnień i pełnomocnictw zostaje rozszerzony wg potrzeb Przedsiębiorcy – działamy na miarę potrzeb naszego Klienta. Zawsze pracujemy na rzecz Przedsiębiorcy tak, by maksymalnie go odciążyć.
Oczywiście, że tak. Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola doradzi jaką wybrać formę działalności i optymalny sposób jej opodatkowania. Do sprawy podchodzimy kompleksowo. Pomożemy przy założeniu Profilu Zaufanego, wpisu do CEiDG, założeniu bezpłatnego rachunku bankowego. Pomagamy także założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i inne.
Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola jest odpowiedzialna za sprawy księgowo-podatkowe swoich Klientów i z tego tytułu ponosi odpowiedzialność. Gwarancją bezpieczeństwa i spokoju każdego Klienta jest właśnie polisa ubezpieczenia OC, która jest związana ze świadczonymi przez Kancelarię usługami. Kancelaria pokrywa ewentualne szkody wynikające z jakiegokolwiek błędu powstałego z jej winy.
Tak, oczywiście – działamy kompleksowo. W imieniu swoich Klientów, którzy ze względu na obroty z UE są zobowiązani do sprawozdawczości UE – Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola przygotowuje i wysyła deklaracje INTRASTAT. Utrzymujemy też bieżący kontakt w sprawie wszelkich pytań wyjaśnień w tym zakresie.
Tak. Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola dla swoich Klientów sporządza PIT-y, zarówno dla pracowników PIT-11 jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą PIT-36 PIT-36L oraz PIT-28.
Tak, oczywiście. Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola oferuje kompleksową współpracę na każdym etapie realizacji projektu swojego Klienta. Zawsze zależy nam na sukcesie Przedsiębiorcy.
Nasze wzajemne relacje są w prosty sposób określone w umowie, którą zawieramy przed przystąpieniem do współpracy – dla pełnej przejrzystości. Zakres usług jest oczywiście wcześniej konsultowana z Przedsiębiorcą – nasza oferta jest oczywiście indywidualnie dopasowana do potrzeb Klienta. Jednak priorytetem Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola jest partnerstwo, zaufanie i uczciwość – na tych fundamentach budujemy swoją działalność od lat i jesteśmy z tego dumni!
Termin ten jest uzależniony od warunków współpracy ustalonych w umowie – standardowo jest to 5 dzień następnego miesiąca.
Oczywiście! Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola zawsze idzie z duchem czasu, by maksymalnie ułatwić Przedsiębiorcy pracę i kontakt. Klienci, których obsługujemy mieszkają w całej Polsce oraz Europie. Dla nas odległość nie stanowi przeszkody. Wszystkie dane do rozliczeń można do nas wysłać emailem, skanem, zdjęciem z laptopa, tabletu czy też smartfona.
Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola zawsze stawia na kompleksową ofertę. Dlatego świadczymy pełen zakres usług kadrowo – płacowych :
Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola zawsze jest otwarta na kontakt ze swoimi Klientami. Każdy przedsiębiorca ma swojego Opiekuna, który zna istotę jego biznesu, jego zawiłości oraz zna sytuację firmy. W bieżących sprawach księgowych i płacowych nasi Klienci mogą kontaktować się mailowo lub telefonicznie ze swoim opiekunem firmowym od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu każdy kto ma PESEL może załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt — poza jego właścicielem — nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna. Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz:
Jak założyć Profil Zaufany?
Od tych wszystkich czynności kręci Ci się w głowie? spokojnie, zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola we wszystkim Ci pomoże!
Dowiedz się, jak złożyć dokument elektronicznie:
Ważne na samym początku – wpis do CEIDG jest darmowy! Poprowadzimy Cię teraz krok po kroku jak założyć samodzielnie swoją firmę – ale już na wstępnie chcemy Cię uspokoić – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Teraz jest to najprostszy sposób zakładania firmy jaki kiedykolwiek istniał w Polsce, nie mniej jednak jest kilka kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć przed założeniem własnego biznesu. Pamiętaj! zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola chętnie pomoże i doradzi swojemu Klientowi.
Jak założyć firmę online? zaczynajmy!
Zakładanie i rejestracja firmy – po zalogowaniu się na Konto Przedsiębiorcy znajdź opcję Zarejestruj online w zakładce Moja firma. Zaczynamy od podania Twoich Danych:
Gratulujemy, wniosek CEIDG jest gotowy do wysłania, pozostaje go jedynie podpisać, i tu mamy do wyboru:
Oczywiście, w całym tym procesie pomoże Ci zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola, odpowie na każde pytanie, niejasność, doradzi.
Kolejna nowość w naszym prawie podatkowym. Z ulgi mogą skorzystać wszyscy Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się:
Istotą ulgi na ekspansję, która ma zachęcać podatników CIT i PIT do ponoszenia wydatków na zwiększenie przychodów ze sprzedaży swoich produktów, jest możliwość podwójnego uwzględnienia niektórych kosztów w rozliczeniu podatkowym. Niebagatelna sprawa.
Polega na tym, że Przedsiębiorca mający przychody inne niż z zysków kapitałowych (w przypadku podatników PIT – przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej) odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, do wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym z przychodów innych niż z zysków kapitałowych, nie więcej jednak niż 1 mln zł w roku podatkowym.
Ulga przysługuje m.in. Przedsiębiorcom ponoszącym wydatki na szeroko rozumiane działania marketingowo-informacyjne, zdobycie odpowiednich certyfikatów, rejestrację znaków towarowych, a także na dostosowanie opakowań swoich produktów do wymagań kontrahentów.
Kluczowe, aby mieć świadomość, że produktami mogą być wyłącznie rzeczy materialne wytworzone przez Przedsiębiorcę. Pojęcie „produktu” nie zostało sprecyzowane i jak zwykle powoduje to wiele interpretacji. Ulga na ekspansję powinna jednak przysługiwać jedynie faktycznym producentom, nie zaś Przedsiębiorcom, którzy odsprzedają produkty zakupione od innych firm.
Ważne! samo dokonanie zmian w gramaturze, technologii czy receptury nie może automatycznie oznaczać, że doszło do wytworzenia produktu dotychczas nieoferowanego.
Koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów:
Uczestnictwo w targach
Ulgą nie są objęte wydatki :
Koszty o charakterze promocyjno-informacyjnym
Zaliczają się do nich koszty :
Dostosowanie opakowań produktów
Kosztami uprawniającymi do ulgi są także wydatki poniesione :
Zmiany dotyczące opakowania produktu mogą być podjęte zarówno na wyraźne życzenie kontrahenta, jak i z własnej inicjatywy producenta. Jeżeli działania takie podatnik podejmuje jedynie z własnej woli, to nie będzie spełniona przesłanka zastosowania ulgi. Jeśli natomiast zmiana opakowania jest rezultatem uzgodnień z kontrahentem, to do wydatków objętych ulgą można zaliczyć m.in. koszty, które podatnik poniósł na rzecz agencji reklamowej w celu zmiany projektu opakowania, czy też koszty wynagrodzeń pracowników za czas poświęcony na tę zmianę.
Przygotowanie dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów
Do tego rodzaju kosztów można zaliczyć:
Przygotowanie dokumentacji ofertowej
Kosztem objętym ulgą jest również koszt przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom,a także dotychczasowy kontrahent. Nie ma zatem uzasadnienia pogląd, że ulgą są objęte działania mające na celu wyłącznie poszukiwanie nowych klientów – ma ona też wspierać relacje z dotychczasowymi klientami.
Związek między poniesionymi kosztami a zwiększeniem przychodu
Przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania związku między wydatkiem a powstaniem przychodu ze sprzedaży (np. jeśli poniesie wydatek na nową stronę internetową, a nie będzie w stanie udowodnić, że właśnie dzięki temu doszło do wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, nie wyklucza to objęcia ww. wydatku ulgą na ekspansję). KIS zajęła jednak odmienne stanowisko – wskazała, że za koszty działań promocyjno-informacyjnych można uznać np. koszty współpracy z zagranicznymi influencerami, o ile w rzeczywistości ich poniesienie prowadzi/będzie prowadzić do zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.
Jeżeli podatnik nie osiągnie tych przychodów, to oczywiście nie będzie miał prawa do ulgi. Co do zasady przedsiębiorcy podejmują działania promocyjne niezależnie od charakteru i rodzaju ulg podatkowych. Niemniej wprowadzenie przez ustawodawcę zachęty podatkowej może ich skłonić do zwiększenia tych wydatków, właśnie w celu zagwarantowania zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Nieosiągnięcie tego efektu będzie skutkować niemożnością skorzystania z ulgi, a tym samym poniesienie tych dodatkowych kosztów przez przedsiębiorcę okaże się bezcelowe.
Odliczenie poniesionych kosztów
Koszty uzyskania przychodów w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów podlegają podwójnemu odliczeniu. Przedsiębiorca może je uwzględnić w rozliczeniu podatkowym w ramach obliczania dochodu oraz dodatkowo odliczyć je od podstawy opodatkowania CIT lub PIT (ulga obejmuje wyłącznie te koszty, które nie zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie bądź nie zostały uprzednio odliczone od podstawy opodatkowania). Odliczenia dokonuje w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniósł koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Musi jednak spełnić dodatkowe warunki.
Prawo do ulgi przysługuje, o ile Przedsiębiorca w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł omawiane koszty:
Jeżeli Przedsiębiorca zaoferuje nowe produkty, niebędące dotychczas w ofercie, lub osiągnie przychód ze sprzedaży produktów, które już produkował, ale nie oferował ich jeszcze w danym kraju (tylko sprzedawał gdzie indziej), do ulgi uprawni go samo osiągnięcie w badanych latach jakiegokolwiek przychodu z tego tytułu.
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Znajdziesz tu napisane przyjaznym językiem instrukcje, dzięki którym krok po kroku przejdziesz przez wszystkie formalności – niezależnie od typu sprawy, rodzaju wniosku, właściwego organu czy miejsca zamieszkania lub prowadzenia biznesu:
Oczywiście cały zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola chętnie pomoże i odpowie na każde pytanie Przedsiębiorcy.
Kalkulatory pomogą Ci uzyskać lub potwierdzić dane niezbędne do prawidłowych rozliczeń obowiązków podatkowych. Wyliczają na podstawie wprowadzonych danych i uwzględniają obowiązujące przepisy prawa.
Każdy Przedsiębiorca wie, że gdy się prowadzi firmę zdarzają się nieprzewidziane sytuacje – a to trudności z płynnością finansową, a to przegapienie terminów. Jak uniknąć kary gdy, gdy zapomni się wysłać podatku lub wpłacić go na czas?
Opóźnienie w złożeniu deklaracji czy opłaceniu podatków uznawane są za wykroczenia i często wykrywane przez urzędników nie tylko podczas kontroli, ale także w ramach normalnego funkcjonowania Urzędów Skarbowych. Niestety, wykrycie tego rodzaju wykroczenia wiąże się z grzywną, koniecznością zapłacenia podatku z odsetkami oraz dostarcza niepotrzebnych problemów (np. wezwanie do osobistego wstawienia się w urzędzie). Szczęśliwie, mamy w polskim prawie rozwiązanie w postaci regulowanego w art. 16. Kodeksu karnego skarbowego dokumentu zwanego czynnym żalem. Im szybciej go złożymy, tym lepiej dla nas.
Złożysz czynny żal gdy:
W czynnym żalu chodzi głównie o to, by zgłosić swoje niedopatrzenie, błąd, przestępstwo – i na siebie donieść:)
Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola zawsze stoi na straży terminowych płatności i dostarczania dokumentów do urzędów, wspiera też przypominaniem swoim zabieganym Klientom o tym przykrym obowiązku płacenia podatków – ale jeśli zdarzy się, że w natłoku codzienności podatek nie zostanie wpłacony – podejmuje się rozmów z urzędem w imieniu swojego Klienta.
Z kwartalnego rozliczania VAT korzystać mogą Przedsiębiorcy po spełnieniu dwóch warunków:
Kwartalne rozliczanie VAT mogą wybrać Mali Przedsiębiorcy, jeżeli od chwili zarejestrowania do VAT minął okres 12 miesięcy. Zapytasz, kto jest Małym Przedsiębiorcom wg prawa podatkowego? Otóż tym mianem określamy podatników, u których obrót w ciągu roku podatkowego nie przekracza 1 200 000 euro. W roku 2023 limit ten wynosi 5 793 000 zł. Czyli nie taki znowu mały:)
Czyli przy rejestracji do VAT Przedsiębiorcy mogą wybrać jedynie miesięczny okres rozliczeniowy i zobowiązani są go stosować przez pierwszy rok. Po tym czasie możesz przejść na kwartalny VAT przez złożenie do urzędu aktualizacji formularza VAT-R.
Z kwartalnych rozliczeń VAT nie mogą korzystać Przedsiębiorcy którzy:
Oczywiści Kancelaria Rachunkowa Małgorzata Rola w imieniu swojego klienta przejmuje całą stronę formalności.
Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z płacenia VAT: podmiotowego bądź przedmiotowego. Na czym to polega?
Podmiotowe zwolnienie z VAT dotyczy Przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku nie mieli wyższych przychodów niż 200 tys. zł.
Przedmiotowe zwolnienie z VAT dotyczy pracowników kilku branż:
W dowolnym momencie Przedsiębiorca może zrezygnować z podmiotowego zwolnienia i ma możliwość zarejestrowania się jako czynny płatnik VAT. Opłaca się to, gdy planujesz większe zakupy – wówczas odliczysz VAT naliczony.
Z podmiotowego zwolnienia nie mogą korzystać Przedsiębiorcy, których siedziba nie znajduje się na terenie Polski. Niektóre zawody i branże nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, należą do nich Przedsiębiorcy, którzy:
Ze zwolnienia z VAT podmiotowego mogą skorzystać także osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem. Podczas zakładania działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego zwolnieniu może podlegać sprzedaż opodatkowana, o ile jej przewidywana wartość nie przekroczy określonego limitu. W tym wypadku kwotę limitu oblicza się proporcjonalnie w stosunku do okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepiej jeśli zrobi to profesjonalny księgowy.
Uwaga! limit obrotów uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z VAT nie obejmuje:
Kiedy można zrezygnować z VAT?
Przedsiębiorcy płacący VAT mogą wrócić do zwolnienia podmiotowego, ale wiąże się to ze spełnieniem kilku warunków. Od momentu, gdy Przedsiębiorca zdecydował się na dobrowolny VAT bądź utracił prawo do zwolnienia musi minąć pełny rok, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia (bądź dobrowolnie do niego przystąpił). Ważne by nie przekroczyć limitu sprzedaży 200 tys. zł.
Masz wątpliwości, czy przysługuje Ci zwolnienie z VATu? A może zastanawiasz się, czy zostać VATowcem? zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola czeka na Twoje pytania, chętnie doradzi najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Korzyści, jakie jako Przedsiębiorca możesz osiągnąć stosując kwartalne rozliczanie VAT, zdecydowanie zachęcają do wyboru tej metody rozliczania. Dlaczego warto wziąć go pod uwagę?
Jednym z plusów składania kwartalnego VATu jest fakt, że faktury kosztowe, od których możesz odliczyć podatek VAT, można rozliczać w kwartale, w którym faktura została otrzymana lub w jednym z dwóch następnych.
Kwartalne rozliczanie VAT a metoda kasowa
Metoda kasowa polega na tym, że VAT należny, naliczony przy sprzedaży, wykazuje się dopiero w części deklaracyjnej pliku JPK_V7K za okres, kiedy otrzymałeś płatność od kontrahenta za daną fakturę (wyjątkiem jest sprzedaż na rzecz podmiotów niebędących czynnymi podatnikami VAT, tu obowiązek podatkowy powstaje bowiem nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Z kolei podatek VAT naliczony (od zakupów) można w takiej sytuacji odliczyć również w okresie, kiedy zobowiązanie to zostało opłacone.
Jak przejść na kwartalne rozliczanie VAT?
Przedsiębiorca chcący wybrać kwartalne rozliczanie VAT, musi zawiadomić o tym urząd skarbowy formularzem VAT-R w określonym terminie. Nowe firmy VAT-R, mający na celu rejestrację podmiotu jako czynnego podatnika VAT, muszą złożyć do urzędu skarbowego przed wykonaniem pierwszej sprzedaży. Pamiętaj jednak, że rejestrując się do VAT możesz wybrać tylko miesięczny sposób rozliczania VAT. Zmiana na kwartalne rozliczanie VAT będzie możliwa dopiero po upływie 12 miesięcy od rejestracji.
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się miesięcznie i chcą zmienić rozliczenie VAT na kwartalne, muszą złożyć aktualizujący formularz VAT-R najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który chcą rozliczyć się kwartalnie, czyli:
Zastanawiasz się nad kwartalnym VATem? nie masz pewności czy będzie to dla Ciebie wygodniejsze i opłacalne? Zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola jest do Twojej dyspozycji, z pewnością odpowie kompetentnie i prosto na każde Twoje pytanie i doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.
Kiedy jako Przedsiębiorca znajdziesz się w trudnej sytuacji albo zajmujesz się sprzedażą sezonowych usług czy towarów, masz możliwość zawieszenia działalności. Ale co z ZUS-em w takiej sytuacji?
Zawieszenie działalności możesz zrobić bezproblemowo za darmo, online – na stronie internetowej biznes.gov.pl – ale tylko jeśli nie zatrudniasz pracowników.
Występują dwie opcje:
Musisz mieć świadomość, że zawieszenie działalności musi trwać minimum 30 dni.
Urząd informuje ZUS o zawieszeniu działalności z konkretnym, podanym w formularzu dniem. I tu mamy dobrą wiadomość : od tego dnia, aż do momentu wznowienia działalności, Przedsiębiorca zwolniony jest z płacenia składek, ponieważ ZUS wyrejestruje go z ubezpieczeń. W okresie zawieszenia, nie tylko nie płacisz składek, ale nie składasz również żadnych deklaracji do ZUS.
Najważniejsza korzyść z zawieszenia firmy to oczywiście brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych – za okres zawieszenia nie wpłacasz zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Nie musisz też składać deklaracji ZUS ani VAT. Ale pamiętaj – zawieszając działalność w trakcie miesiąca, wysokość składek musisz obliczyć proporcjonalnie do ilości dni ubezpieczenia. Dlatego dla Przedsiębiorcy najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie działalności gospodarczej w pierwszym dniu miesiąca. Wtedy nie płacisz zarówno składek społecznych, jak i zdrowotnych za cały miesiąc.
Ważna informacja – jeśli nie posiadasz innego tytułu ubezpieczenia w okresie zawieszenia, masz możliwość skorzystania z płacenia dobrowolnych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. A gdy zawieszenie jest dłuższe niż 30 dni, to wygasa ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego w przypadku dłuższego zawieszenia, warto również pomyśleć o przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego (wniosek składa się w NFZ). Alternatywą dla dodatkowej składki jest rejestracja w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, bądź też ubezpieczenie przez członka rodziny – współmałżonka, w jego miejscu pracy.
Jedną z popularniejszych form opodatkowania działalności gospodarczej jest podatek liniowy. Niewątpliwie ma wiele korzyści, jednak nie dla każdego będzie opłacalny. Wybierając tą formę opodatkowania, Przedsiębiorca bez względu na osiągnięty dochód, zapłaci podatek w wysokości 19%. Pamiętaj – z tej formy opodatkowania mogą skorzystać tylko firmy prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Podatek liniowy opłaca się, jeśli:
Decydując się na podatek liniowy, warto wiedzieć kilka rzeczy:
Na wszystkie pytania dotyczące podatku liniowego – jego zalet i pułapek – chętnie odpowie zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Każdy lubi ulgi podatkowe, my też! sprawdź jakie ulgi przysługują Ci jako Przedsiębiorcy.
Pamiętaj – niektóre ulgi przysługują tylko podatnikom na zasadach ogólnych, oto one:
Przedsiębiorcy – Ci na podatku liniowym także! -po raz pierwszy w rozliczeniu za 2022 r. będą mogli skorzystać z takich ulg jak:
Roczne rozliczenia podatku dochodowego zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola sporządza dla swoich Klientów z najwyższą rzetelnością, nie zapominając o żadnej uldze i odpisie od podatku!
Nowa ulga daje możliwość by Przedsiębiorca, który poniósł stratę lub osiągnął dochód niższy niż kwota przysługującej mu ulgi B+R, mógł odliczyć od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników kwotę ulgi. Nowa preferencja dotyczy tych, którzy nie mogli w poprzednim roku w pełni skorzystać z ulgi B+R, bo np. ponieśli stratę lub wysokość ich dochodu z działalności gospodarczej była niższa od kwoty przysługujących im odliczeń z tytułu B+R. Z ulgi mogą skorzystać Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej i podatkiem liniowym.
Wysokość odliczenia dla Przedsiębiorcy wynosi:
Pracownicy mogą być zatrudnieni na podstawie :
W 2022 r. mogli skorzystać z niej tylko podatnicy CIT z przesuniętym rokiem podatkowym. Ci, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym (w tym podatnicy PIT), musieli poczekać z nią do 2023 r., czyli aż do złożenia zeznania za 2022 r., w którym wykażą niewykorzystaną część ulgi B+R. Dzięki nowej preferencji mogą oni, jako płatnicy, zmniejszyć kwotę zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń osób zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową
Ulga polega na tym, że niewykorzystaną za poprzedni rok kwotę ulgi B+R odlicza się od bieżących zaliczek na PIT od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników. Odliczenie może więc wynosić iloczyn kwoty nieodliczonej ulgi B+R i stawki podatku wynoszącej:
Zgodnie z przepisami niewykorzystaną kwotę ulgi B+R można odliczyć od zaliczek na PIT tylko tych pracowników, którzy przeznaczają co najmniej 50 proc. swojego czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową. Dyrektor KIS przyznał jednak, że warunek ten jest wyłącznie po to, aby pracodawca wiedział, czy danego pracownika można uwzględnić w nowej uldze.
Nie oznacza to natomiast, że wymagana proporcja wpływa na wysokość odliczenia. Jeżeli warunek 50 proc. czasu pracy jest spełniony, to ulgę można wykorzystać na całą zaliczkę na PIT od dochodów danego pracownika.
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Kolejną bardzo ciekawą preferencją, która została wprowadzona dla Przedsiębiorców jest ulga na prototyp. Jeśli osiągasz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, z której dochody są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub podatkiem liniowym – możesz skorzystać z ulgi na prototyp.
Ulga na prototyp polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów uzyskania przychodów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Ulga pozwoli taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Ulga na prototypy wesprze Ciebie na etapie testowania wynalazku – przed rozpoczęciem jego produkcji na masową skalę i wprowadzeniem go na rynek.
Dzięki uldze rozliczysz w podatku dochodowym 130% poniesionych kosztów, czyli:
Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Kosztami produkcji próbnej nowego produktu są:
Ważne! Przedsiębiorcy, którzy:
Odliczenie przysługuje Przedsiębiorcy, jeżeli koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu:
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Przedstawiamy nową ulgę dla Przedsiębiorców wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Z ulgi tej mogą skorzystać wszyscy Przedsiębiorcy, niezależnie od ich wielkości, opodatkowani według skali podatkowej i podatkiem liniowym.
Działalność sportowa
Koszty poniesione na finansowanie sportu, które się kwalifikują do odliczenia to wspieranie:
Działalność kulturalna
Koszty poniesione na finansowanie kultury, które się kwalifikują do odliczenia to wspieranie:
Działalność wspierająca szkolnictwo wyższe i naukę
Koszty poniesione na finansowanie naukę, które się kwalifikują do odliczenia to wspieranie:
Ważne! odliczenie niektórych kosztów na szkolnictwo wyższe i naukę, przysługuje pod warunkiem, że są ponoszone na podstawie umowy zawartej przez Przedsiębiorcę z uczelnią. Ważne! prawo zabrania odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę Przedsiębiorcy będącemu założycielem uczelni niepublicznej.
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Z ulgi mogą skorzystać Przedsiębiorcy, niezależnie od ich wielkości, opodatkowani:
W 2023 roku ulga polega na odliczeniu:
Nowy Ład w 2023 r. ograniczył stosowanie ulgi na zabytki, ale tylko w dwóch obszarach:
W przypadku wydatków na wpłaty na fundusz remontowy musisz:
W przypadku wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane musisz:
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Ulga na terminal jest dostępna dla Przedsiębiorców opodatkowanych:
Ulga uprawnia Cię do odliczenia od podatku kosztu kupna terminala płatniczego oraz wydatków związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu takiego terminala. Z odliczenia możesz skorzystać w roku, w którym kupiłeś terminal oraz przez 6 następnych lat w sytuacji, kiedy Twój dochód nie pozwalał na wcześniejsze wykorzystanie ulgi. Limity roczne odliczenia:
Ważne! Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty Twojego dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wydatki na terminal należy sumować w kwocie netto u Przedsiębiorców rozliczających VAT, a dla podatników niebędących Vatowcami w kwocie brutto. Ulgę możesz odliczyć przy jednoczesnych odpisach amortyzacyjnych na terminal. Powyższych limitów nie można łączyć. Dodatkowo dotyczą one jednego Przedsiębiorcy, a nie dotyczą ilości zakupionych terminali.
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Nowa ulga pozwala na odliczenie 50% wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w:
Jest przewidziana dla Przedsiębiorców opodatkowanych zarówno według skali podatkowej jak i podatkiem liniowym.
Czym jest alternatywna spółka inwestycyjna?
Otóż taka spółka jest to alternatywny fundusz inwestycyjny, inny: specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty albo fundusz inwestycyjny zamknięty.
Alternatywna spółka inwestycyjna może prowadzić działalność w formie:
Wyłącznym obszarem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów, żeby je ulokować w ich interesie zgodnie z zatwierdzoną polityką inwestycyjną.
Ulga wymaga od Ciebie zawarcia umowy na co najmniej dwa lata z alternatywną spółką inwestycyjną (z formalnym wymogiem aby wspólnik w tym podmiocie nabył udziały za środki unijne dla venture capital), która nie jest z Przedsiębiorcą podmiotem powiązanym.
Przyglądając się uldze szczegółowo, odliczenie przysługuje Ci, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
Jeśli Przedsiębiorca utrzymywał udziały (akcje) przez krócej niż 24 miesiące, to jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej.
Oczywiście wszelkie wyliczenia wszystkich ulg sprawnie oblicza doświadczony zespół Kancelarii Rachunkowej Małgorzata Rola.
Niestety mamy smutną wiadomość dla wszystkich młodych Przedsiębiorców – w 2023 nadal zerowy PIT was nie obejmuje. Możliwość PIT dla młodych jest skierowany dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia, bez względu na liczbę umów czy płatników – ale tylko dla pracowników. Szczęśliwie ułatwieniem jest, że pracownicy nie muszą składać oświadczeń, ponieważ zwolnienie pojawia się automatyczne. Ulga obejmuje wynagrodzenie :
Pracownicy do 26 roku życia korzystają z zerowego PIT-u jedynie do osiągnięcia kwoty 85 528 zł, a nadwyżka jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Limit ten jest łączny dla wszystkich zawartych umów o pracę czy zlecenie. Limit ten jest indywidualny, zarówno w przypadku podatnika, jak i jego małżonka. Jeśli jeden z małżonków przekroczy ustalony próg, nadwyżki nie można wliczyć w poczet limitu drugiego małżonka.
Ulga dla młodych – jak rozliczyć PIT roczny?
W przypadku przychodów uzyskanych w 2022 roku objętych ulgą dla młodych roczna deklaracja PIT zostanie złożona automatycznie. Zatem, jeśli pracownik uzyskiwał wyłącznie przychody zwolnione z podatku, nie musi składać deklaracji PIT.
Deklarację muszą wypełnić osoby:
Ważne! PIT dla młodych niestety nie zwalnia z obowiązku płacenia składek ZUS i składki zdrowotnej do NFZ. Jedynie umowa zlecenie daje możliwość zdecydowania pracownikowi czy chce on opłacać ubezpieczenie zdrowotne.
Składki na ubezpieczenia społeczne nie muszą być opłacane przez osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług, jeśli są oni:
Zerowy PIT a działalność gospodarcza
Niestety! jak już wspominaliśmy, ulga dla młodych nie obejmuje osób, które mają przychody wyłącznie z własnej firmy, nawet jeśli nie mają skończonych jeszcze 26 lat. Ale prowadząc działalność gospodarczą, można pracować również w innej firmie na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie – wtedy te dochody są objęte ulgą.